NAPAČNI, NERESNIČNI PODATKI → NAPAČNO RAZUMEVANJE

V prejšnjem poglavju smo razložili, kako na informacijo vpliva preveč ali premalo podatkov, sedaj pa si bomo pogledali kakšne posledice ima prevelika količina med seboj neusklajenih podatkov. Posledica tega je lahko nerazumevanje snovi, pojma ali pojava. 

Sam veš, da je na spletu res ogromna količina podatkov in te lahko danes prispeva skoraj vsak. Zato se kja hitro lahko zgodi, da nekje najdemo napačne podatke. Če takoj vemo, da so podatki napačni, nimamo težav. Ker pa najpogosteje iščemo podatke takrat, ko o pojmu še ne vemo veliko in podatkov nimamo, lahko z uporabo takih podatkov pridemo do napačnega razumevanja snovi.

Danes ni težko najti podatkov o splošnih vsebinah. Teh je ogromno. Hitro iskanje na spletu nam vrne veliko zadetov. Težava, s katero se danes soočamo je v tem, da je zaradi obilice podatkov potrebno znati oceniti njihovo resničnost in zanesljivost. Več o tem boš izvedel v naslednjem poglavju.

V tem poglavju pa se bomo osredotočili na neresnične podatke in informacije.

Zelo hitro se lahko zgodi, da nekdo narobe razume podatke.

Napačno razumevanje podatkov lahko izhaja iz napačnega razumevanja podatkov o nekem pojmu ali pa iz napačnih podatkov, ki so v viru za učenje o trenutnem pojmu.

Še posebej, kadar se učimo popolnoma novih stvari, o katerih nimamo nikakršnega predznanja, se lahko hitro zgodi, da podatke narobe razumemo ali pa so podatki sami napačni. Posledica tega je nerazumevanje snovi. 

Poglejmo si enostaven primer.

Dušan je na spletu iskal razlago, kako se množi dva dvočlenika.

Našel je naslednjo razlago:

! (a+b)⋅(c+d)=ac + bd

Kasneje je v šolskem zvezku našel zapis:

(a+b)²=a²+2ab+b²

Dušan je ugotovil, da ima dva različna podatka za isti problem, ki ga želi rešiti. Ni vedel, ali se je morda on zmotil pri zapisovanju v zvezek, ali je bil napačen podatek, ki ga je našel na spletu.

Dilemo je razrešil tako, da je pogledal v matematični učbenik in dodatno piskal še nekaj virov na spletu. Ker so bili podatki v vseh ostalih virih uksklajeni med seboj, je vedel, da si je formulo za izračun množenja dvočlenikov pravilno zapisal v zvezek.  Če tega ne bi preveril, bi Dušan napačno razumel snov.

Danes na spletu dnevno nastaja ogromna količina novih podatkov.

Prav tako se obstoječi podatki zelo hitro širijo. Zato se napačne, lažne in zavajujoče novice zelo hitro razširijo med ljudi.

K temu močno prispevajo nepreverjeni spletni članki, ki radi objavljajo senzacionalne novice in družbena omrežja.

PREVERI SVOJE ZNANJE

Dostopnost