Programska oprema računalnika
Spomni se delitve opreme računalnika, ki si jo najverjetneje spoznal že pri predmetu Urejanje besedil.
Delitev opreme računalnika by Nejc Menard is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Programska oprema računalnika (tudi programje, angl. software) je skupina programov in aplikacij, ki se izvajajo na računalniku in omogočajo njegovo delovanje ter uporabo različnih funkcij in storitev (Techopedia, 2020).
Programsko opremo računalnika običajno razvijajo programerji in računalniški inženirji, in jo lahko uporabljamo za različne namene, kot so urejanje besedil, obdelovanje slik, gledanje videov, igranje računalniških iger in drugo.
Programska oprema skupaj s strojno opremo računalnik tvori celoto. Brez programske opreme računalnik ne bi bil uporaben, saj bi lahko samo prikazoval osnovne slike in besedila (Techopedia, 2020).
Običajno lahko programsko opremo računalnika razdelimo na tri glavne kategorije: sistemsko programsko opremo, uporabniško (aplikacijsko) programsko opremo in programsko opremo za upravljanje računalnika.
Delitev programske opreme
Sistemska programska oprema
Sistemska programska oprema je programska oprema, ki deluje v ozadju in skrbi za osnovno delovanje računalnika.
To vključuje operacijski sistem, ki skrbi za komunikacijo med programsko opremo in strojno opremo, in gonilnike, ki omogočajo računalniku, da se poveže z drugimi napravami, kot so tiskalniki in zunanji trdi diski (Wikipedia, 2023), antivirusni programi in drugo.
Za uporabo doma, ima po svetu največ uporabnikov operacijski sistem Microsoft Windows (ali »okna«), operacijski sistem Linux ali Apple-ov sistem macOS in druge. V našem izobraževalnem sistemu večinoma uporabljamo operacijski sistem Microsoft Windows.
Aplikacijska programska oprema
Uporabniška ali aplikacijska programska oprema je programska oprema, ki jo uporabljamo za opravljanje konkretnih nalog, na primer urejanje dokumentov, oblikovanje slik, gledanje filmov, brskanje po spletu in igranje iger.
To vključuje aplikacije, kot so Microsoft Word, Google Chrome, Minecraft… (Wikipedia, 2023).
Programska oprema za upravljanje
Programska oprema za upravljanje pa omogoča upravljanje računalnika in njegove programske opreme.
To vključuje orodja, kot je na primer nadzorna plošča, ki omogoča upravljanje programske opreme, gonilnikov in naprav povezanih v računalnik (Wikipedia, 2023).
Programsko opremo lahko delimo tudi glede na to, kako jo lahko uporabljamo.
Plačljiva in brezplačna programska oprema
Plačljiva programska oprema je programska oprema, ki jo moramo kupiti, preden jo lahko uporabljamo. To lahko vključuje aplikacije, kot je Microsoft Office, ki jo moramo kupiti, da jo lahko uporabljamo na našem računalniku.
Brezplačna programska oprema pa je programska oprema, ki jo lahko uporabljamo brezplačno. To lahko vključuje aplikacije, kot je LibreOffice, ki je brezplačna alternativa za Microsoft Office (Wikipedia, 2023).
Delitev glede na operacijski sistem (OS)
Večina programske opreme je namenjena več različnim OS, nekateri programi in aplikacije pa se lahko izvajajo le na določenem OS. V vsakem primeru je potrebno namestiti programsko opremo za OS, ki ga imamo na računalniku (na primer Windows, MacOS in Linux).
Na primer, aplikacija, ki je zasnovana za Windows, ne bo delovala na MacOS (Wikipedia, 2023).
Delitev glede na licenco
Nekatera programska oprema ima proste licence, ki omogočajo svobodno uporabo, spreminjanje in distribucijo programske opreme.
Druga programska oprema pa ima omejene licence, ki omejujejo, kaj lahko storimo s programsko opremo (Wikipedia, 2023).
Skratka, programska oprema se lahko deli na različne načine, kot so vrsta, način uporabe, OSin licenca. Vsak od teh načinov deli programsko opremo na različne skupine, ki lahko vključujejo različne vrste programske opreme, ki se razlikujejo po namenu, načinu uporabe in drugih lastnostih.
Viri:
Techopedia (30. 3. 2020). Computer Software. https://www.techopedia.com/definition/4607/computer#software
Webopedia. (1. 7. 2022). Software. https://www.webopedia.com/definitions/software/
Wikipedia. (13. 1. 2023.). Software. https://en.wikipedia.org/wiki/Software