Računalniško omrežje

Gotovo si že slišal, da so ljudje v preteklosti komunicirali tako, da so si pisali in pošiljali pisma. To je bilo zelooo zamudno, saj je na primer pismo, ki je potovalo iz Amerike v Evropo potrebovalo kar tri ali pa štiri tedne. (Crash course, 2017) Danes lahko pošlješ prijatelju na drugi konec sveta elektronsko pošto s sporočilom, ki ga prejme skoraj takoj.

Komunikacija med računalniki sprva ni bila mogoča in je vsak računalnik deloval le sam zase. Z razvojem računalništva so ti postajali bolj dostopni za domačo uporabo. Danes ima skoraj vsako gospodinjstvo vsaj en računalnik. Zaradi potrebe po deljenju drage strojne in programske opreme je prišlo do razvoja  omrežij. 

Kaj je računalniško omrežje?

Računalniško omrežje sestavljata dva ali več računalnikov, ki so med seboj povezani na način, ki omogoča izmenjavo ali deljeno uporabo sporočil, datotek, kot so npr. slike, videi ali glasba, ter storitev, kot je npr. spletno nakupovanje. Torej v računalniškem omrežju računalniki in naprave komunicirajo med seboj. (Gerlič, 2010)

Šolsko računalniško omrežje by MetaM is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Prednosti računalniških omrežij

Prednosti računalniških omrežij pred individualnimi računalniki so torej: 

  • Skupna raba datotek, 
  • Skupna raba strojne opreme vključene v omrežje, 
  • Skupna souporaba programske opreme, 
  • Uspešno in učinkovito komuniciranje med fizično oddaljenimi uporabniki omrežja. (Gerlič, 2016)

    Vrste računalniških omrežij

    Kot je iz teh primerov iz vsakdanjega življenja razvidno, se omrežja razlikujejo po velikosti in številu med seboj povezanih računalnikov. Glede na ta dva kriterija jih delimo na:  

    • Osebno omrežje oz. PAN – personal area network. To je omrežje namenjeno izmenjavi podatkov med napravami v istem prostoru. Primeri take povezave so USB povezava, povezava dveh računalnikov prek omrežnega kabla in povezava Bluetooth. 
    • Lokalno omrežje oz. LAN je namenjeno povezavi med napravami v neki ustanovi ali domu. Obsega lahko povezavo od dveh računalnikov in tiskalnika do velikega števila osebnih računalnikov, strežnikov in drugih naprav. Običajno je tako omrežje omejeno na nekaj kilometrov. 
    • Javno omrežje oz. WAN, ki povezuje dva ali več lokalnih omrežij na večjih razdaljah. Taka omrežja potrebujejo poleg naprav v lokalnem omrežju še usmerjevalnike in druge naprave za upravljanje prenosa velikih količin podatkov.

    (Računalniško omrežje, b. d.)

    Vrste računalniških omrežij by MetaM is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

    Image by Alois Grundner, free to use under the Pixabay license, accessible at https://pixabay.com/photos/spider-webs-tender-backlighting-dew-420570/ 

    Internet

    Internet je omrežje, ki povezuje veliko število omrežij. Lahko si ga predstavljaš kot več medsebojno povezanih pajkovih mrež. Če primerjaš internet s pajkovimi mrežami, potem ena pajkova mreža predstavlja lokalno omrežje, skupek več pajkovih mrež, kot je prikazano na fotografiji, pa predstavlja internet. Internetu pravijo tudi omrežje omrežij. (Anželj, 2016)

    Omrežne naprave

    Povezovanje v omrežje ti omogočajo omrežne naprave: 

    • Različna omrežja uporabljajo za komunikacijo različne oblike signalov. Da računalniki in naprave razumejo te različne oblike signalov, poskrbi modem, ki jih prevede iz ene oblike v drugo. Modem pri pošiljanju podatkov digitalni signal iz računalnika pretvori v analogni signal in obratno pri sprejemu. To si lahko pogledava na primeru prevajanja iz enega v drug jezik, kjer je modem prevajalec. Prevajalec osebama, ki govorita različna jezika omogoči komunikacijo. (Modem, 2022)
    • Usmerjevalnik oz. angleško router  je naprava, ki povezuje dve ali več različnih omrežij. Ena izmed njegovih najpomembnejših funkcij je izbira najustreznejše poti za potovanje podatkov med napravo, ki jih pošilja in njihovim ciljem. S tem zmanjšujejo promet v omrežju. (Usmerjevalnik, 2019)
    • Stikalo, za kar mi v pogovornem jeziku pogosto uporabimo kar angleški izraz switch, povezuje naprave (kot so računalniki, tiskalniki,…) v omrežje. Po navadi ga uporabiš kot razdelilec, ki ti omogoča priklop večjega števila naprav. Stikalo ti ne omogoča povezovanja različnih omrežij, zato se z njim ne moreš priklopiti v internetno omrežje. (Anželj, 2015)
    • Ponavljalnik oz. angleško repeater je naprava, katere naloga je ojačanje signalov, ki z razdaljo slabijo. (Ponavljalnik, 2013)

     

    V svetu brez računalnikov za razpošiljanje podatkov skrbi pošta. Zato ima vsak od nas svoj naslov. Podobno ima vsaka naprava v omrežju,  svoj unikaten naslov. Ta naslov je sestavljen iz samih številk in ga imenujem IP naslov, kar pomeni Internetni Protokol. Sistem naslovov IP napravam povezanim na internet omogoča, da se prepoznajo, komunicirajo in delijo podatke. (Code.org, 2015) Primer IP naslova je 193.2.1.66. 

    IP naslov svojega računalnika lahko preveriš s klikom na naslednjo povezavo: https://ip.preveri.si/. Lahko pa v iskalnik napišeš »What is my IP«. Iskalnik Google ti bo vrnil ustrezne zadetke, tudi če boš v iskalno polje vpisal besedno zvezo “moj IP naslov”. 

    Internetni protokol

    Naprave v istem lokalnem omrežju morajo imeti različne IP naslove, sicer pride do spora. Poznamo dve vrsti IP naslovov, in sicer IPv4 in IPv6. Naslov IPv4 je sestavljen iz 32 bitov in ga zapišemo kot štiri desetiška števila od 0 do 255, ločena s piko. Ker ima danes vsak doma vsaj kakšen računalnik in mobilni telefon, ki imata vsak svoj IP naslov, je začelo primanjkovati IPv4 naslovnega prostora. (Anželj, 2015)

    Naslov IPv6 je sestavljen iz 128 bitov, kar pomeni, da lahko naslovimo veliko več naprav, kot pri IPv4. Zapisujemo ga z osmimi štirimestnimi šestnajstiškimi števili, ločenimi z dvopičji. (Anželj, 2015)

    Navodila za spodnjo nalogo:

    S klikom na povezavo https://www.site24x7.com/find-ip-address-of-web-site.html obišči spletno stran. V iskalno okno Domain name vpiši URL naslov iskane spletne strani, ki je zapisan pod logotipom (spodaj). Pritisni na gumb Find IP. Odprli se ti bodo rezultati testa. IP strani je zapisan v tabeli v razdelku IP Address (slika desno). Če ima stran več IP naslovov, se osredotoči le na prvega. Za iskanje IP naslednje strani klikni na gumb New Test. Sedaj se pa loti iskanja IP naslovov!

    Find IP address by MetaM is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

    Viri in literatura

    Anželj, G., Brank, J., Brodnik, A., Bulić, P., Ciglarič, M., Đukić, M., Furst, L., Kikelj, M., Krapež, A., Mori, N., Pačur, M., Starc Grlj, H., Sterle, P. (2016). Informatika 1. https://lusy.fri.uni-lj.si/ucbenik/book/1404/index1.html

    Code. Org (6. 11. 2015). The Internet: Wires, Cables & Wifi [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=ZhEf7e4kopM 

    CrashCourse (13. 9. 2017). Computer Hetworks: Crash Course Computer Science #28 [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=3QhU9jd03a0

    Gerlič, I. (2016). Informatika v zdravstvu. Univerza v Mariboru, Fakulteta za zdravstvo. http://www.uni-nm.net/igerlic/v02/1_raunalnike_mree.html 

    Gerlič, I., Puncer, Z., Slukan, (2010) Računalništvo, Računalniška omrežja. Učbenik za izbirni predmet v devetletni osenovni šoli. Izotech založba d. o. o.

    Modem (23. 8. 2022). V Wikipedija: prosta enciklopedija. https://sl.wikipedia.org/wiki/Modem

    Ponavljalnik (8. 3. 2013). V Wikipedija: prosta enciklopedija. https://sl.wikipedia.org/wiki/Ponavljalnik

    Računalniško omrežje (b. d.). http://colos.fri.uni-lj.si/eri/INFORMATIKA/RACUNALNISKA_OMREZJA/RacunalniskoOmrezje.html

    Slokan M.  (b. d.). Računalniška omrežja https://sites.google.com/site/racunalniskaomrezja1997/home/zakaj-uporabiti-rac-omrezje

    Usmerjevalnik (4. 4. 2019) V Wikipedija: prosta enciklopedija. https://sl.wikipedia.org/wiki/Usmerjevalnik

    Računalniška omrežja by MetaM is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

    Dostopnost